Ko skatīt?

Esi Saldū pirmo reizi? Vēlies gūt paliekošus iespaidos un aplūkot skaistākās vietas? Šie būs populārākie un zināmākie apskates objekti Saldus pilsētā!

Par godu mākslinieka 155. jubilejai, 2021. gada maijā uz kāpnēm pie Saldus Sv. Jāņa Evaņģēliski luteriskās baznīcas uzstādītas septiņas bronzas skulptūras dabīgā lielumā, kas atveido tēlus no Jaņa Rozentāla gleznas “Pēc dievkalpojuma”. Septiņi tēli atspoguļo dažādas sabiedrības grupas, ieskaitot Rozentāla vecākus – māti Lavīzi un tēvu Miķeli. Kā zināms, J. Rozentāls savā jaunībā aizvadījis daudzas svētdienas pie Saldus baznīcas, vērodams baznīcēnus, fotografējot un skicējot Saldū dzīvojušos un sev pazīstamos cilvēkus. Pirms 127 gadiem gleznā iemūžinātie mūsu novada cilvēki tagad pārtapuši bronzas skulptūrās un nostājušies mums līdzās pašā Saldus centrā.

Skulptūras radījis tēlnieks Sandis Aispurs.

2019. gada maijā skatu laukumā Biļļu kalnā tika atklāts jauns vides objekts Saldū – iespaidīga izmēra uzraksts “Saldus” ar īpašo “u” burtu. Vides objekts novietots vietā, no kuras paveras viens no skaistākajiem Saldus skatiem – uz Saldus pilskalnu un Saldus ezeru. Objekts brīvi pieejams apskatei ikvienam – tas atrodas autoceļa P109 malā (Jelgavas iela), un pie tā atrodas liels un ērts stāvlaukums. Esiet laipni aicināti iemūžināt sevi fotogrāfijās ar šo objektu un lielisko Saldus skatu fonā!

Saldus Sv. Jāņa evaņģēliski luteriskā baznīca ir Saldus vecākā celtne. Pirmā mūra baznīca Saldū šai vietā uzcelta 1614.-1615. gadā par hercoga Vilhelma līdzekļiem. Tagadējā baznīca celta 1737. gadā, bet 19. gs. beigās pārbūvēta pēc V. Neimaņa projekta. Baznīcā atrodas unikāli mākslas pieminekļi – Liepājas meistara K. A. Hermaņa būvētās ērģeles, manierisma stila kancele, 19. gs. 2. pusē būvētais altāris ar meistara J. Dēringa altārgleznu u.c. Baznīcu vienā no saviem zināmākajiem darbiem – diplomdarbā “Pēc dievkalpojuma” attēlojis ievērojamais gleznotājs Janis Rozentāls. 2021. gadā uz baznīcas kāpnēm uzstādītas bronzas skulptūras dabīgā lielumā, kas atveido septiņus šīs gleznas tēlus.

Jaņa Rozentāla Saldus vēstures un mākslas muzejs

Svētdiena, pirmdiena: slēgts. Otrdiena, ceturtdiena, piektdiena: 9.00 - 17.00. Trešdiena: 9.00 - 18.00. Sestdiena: 10.00 - 17.00

Skatīt J. Rozentāla Saldus vēstures un mākslas muzeja mājas lapā

Muzeja kompleksā ietilpst vairākas ēkas, kurās izvietoti – muzeja krājums, mākslas izstāžu zāle, vēstures izstāžu zāle un administrācija. Muzeja sākums meklējams 1947. gadā, kad pieņemts lēmums par tā izveidi. Sākotnējā muzeja bagātība ir Rozentāla laikabiedra Marta Vēja savāktā mākslinieka oriģināldarbu kolekcija.
Viena no kompleksa ēkām ir Rozentāla projektētā dzīvojamā ēka ar darbnīcu, kuras būvdarbi uzsākti 1899. gadā. Izcilais Saldus novadnieks pēc būvdarbu beigšanas šeit uzturējies vien divus gadus (1901.-1902. gads), savu turpmāko darbību vairāk saistot ar Rīgu. J. Rozentāla Saldus vēstures un mākslas muzejs šobrīd ir vienīgā vieta Latvijā, kur skatāmi latviešu glezniecības lielmeistara daiļrades agrīnā perioda oriģināldarbi. Nedaudzās, bet mīļās ģimenes un personīgās lietas sniedz ieskatu mākslinieka tā laika ikdienā.
Muzeja izstāžu zālēs vienmēr ko aizraujošu atradīs gan mākslas mīļotāji, gan vēstures izzinātāji. Muzejā pieejams īpašs kāzu piedāvājums, kā arī iespējams iegādāties dažādus suvenīrus.

Muzeja speciālistu konsultācijas ar iepriekšēju pieteikšanos:

  • par mākslas krājuma kolekciju, tālr. +371 28335403;
  • par Saldus māksliniekiem – novadniekiem, tālr. +371 26188695;
  • par mākslas teoriju, vēsturi, mākslas uztveri, mākslas valodas elementiem un to apguvi, tālr. +371 28302461;
  • par muzeja krājumā esošajiem priekšmetiem, tālr. +371 28335403.

Kalnsētas parks ir iecienīta atpūtas un izklaides vieta. Gar Cieceres upes krastiem un dziļāk parkā atrodamas gan šauras, stāvas un romantiskas taciņas, gan platas takas rāmām pastaigām, līdz ar to sev piemērotu maršrutu parka iepazīšanai atradīs ikviens.

Kalnsētas parka vēsture aizsākās ar Kalnamuižas izveidošanu. 19. gadsimta otrajā pusē gleznainajos un paugurainajos Cieceres upes krastos barons Georgs fon Reke nodibināja muižu ar nosaukumu “Berghof” jeb Kalnamuiža un ierīkoja ainavu parku. Šobrīd Kalnamuižas kungu ēkā atrodas Saldus tehnikums.

Cauri parkam līkumodama tek Cieceres upe, kas 17. gadsimtā bijusi kuģojama – hercoga Jēkaba laikā upe izmantota produkcijas pārvadāšanai no Saldus apkārtnes ražotnēm. Mūsdienās parka teritorijā Ciecere ir sekla un akmeņaina, pie estrādes uz upes mākslīgi izveidots neliels ūdenskritums.

Saldū dzimušā tēlnieka Kārļa Īles skulpturāli veidotā strūklaka „Medus piliens” rotā Māra Čaklā skvēru. Strūklakas ideja sakņojas Saldus novadnieka – dzejnieka Māra Čaklā – pilsētas poētiskajā salīdzinājumā ar „medus pilienu Kurzemes bļodā”.

Strūklaku veido divas horizontālas medus kāres, kuras savieno iespaidīgs medus piliens. Augšējās kāres ir debesu simbols. Apakšējās kāres ir zemes simbols. Un mēs – cilvēki – esam kaut kur pa vidu. Debesu kāres veidotas no metāla, zemes kāres – no granīta. Lielais medus piliens veido saikni starp debesīm un zemi, gluži kā norādot cilvēka vietu telpā. Ūdens brīvi plūst pāri debesu kāres malām, daļa ūdens notek strūkliņu un pilienu veidā, tādējādi radot medus lietu, kur atveldzēties un parotaļāties.

2019. gada maijā atklāts jaunajai Saldus novada identitātei “Saldus piepilda” veltītais vides objekts – īpašais Saldus “U” burts. Baltais, stilizētais “U” burts veidots no izturīga materiāla, tāpēc uz tā drīkst gan sēdēt, gan pakāpties, un tas diennakts tumšajā laikā tiek izgaismots dažādās krāsās. Ikviens laipni aicināts to ne tikai apskatīt klātienē, bet arī iemūžināt fotogrāfijās.

Pastaigu taku maršruts “Mākslas, mūzikas un mīlestības ceļš”

“Mākslas, mūzikas un mīlestības ceļš” ir apmēram 5 km garš pastaigu taku maršruts Kalnsētas parkā. Tas izveidots, lai apmeklētājus iepazīstinātu ar parka vēsturi un ievērojamiem Saldus novadniekiem – gleznotāju Jani Rozentālu un mūziķi Ēriku Ķiģeli. Plašākas un šaurākas maršruta takas un taciņas ved gar Cieceres upes ainaviskajiem krastiem un pa Kalnsētas parka ēnainajiem pauguriem. Vairākās vietās izvietoti informācijas stendi, kas iepazīstina ar  ievērības vērtiem parka objektiem, vēsturiskiem notikumiem, nostāstiem un  personībām.

Cieceres gleznainie līkumi iedvesmojuši ne vienu vien Saldus apkaimes mākslinieku, bet savs akmens Cieceres krastā ir tikai gleznotājam Janim Rozentālam. Tas atrodas Cieceres labajā krastā, ūdens malā pie tilta balstiem. Akmens savulaik pārvietots, tam daļa nošķelta. Uz akmens bieži sēdējis un gleznojis mākslinieks Janis Rozentāls. Akmens redzams viņa gleznās “Pie strauta” un “Ziemas ainava”. Tuvākās apkaimes ainas attēlotas arī citās dzimtajai pusei veltītās gleznās.

Skaistā Cieceres dabas un pastaigu taka vijas gar Cieceres upi no Kuldīgas ielas tilta līdz Saules ielas tiltam. Tomēr, šķērsojot Kuldīgas ielas tiltu, pastaigu var turpināt pa gājēju celiņiem līdz pat gleznainajam Saldus ezeram un labiekārtotajai pludmalei. Upes tuvumā ierobežoto teritoriju un zemo vietu dēļ taka ierīkota laipas veidā, un ir piemērota arī pastaigām ar bērnu ratiņiem. Taka ved garām Saldus lielākajam bērnu rotaļu laukumam “”Pīļuks”.  Gar taku vietām veidoti krāšņi apstādījumi, kas viskošākie un iespaidīgākie ir vasaras mēnešos.

Nelielais, bet gleznainais Saldus ezers atrodas pavisam tuvu Saldus centram, tas novietojies ielejā starp vairākiem pakalniem. Ezera platība ir 11.9 ha. Pie tā izveidota labiekārtota pludmale ar atpūtas vietu, volejbola un rotaļu laukumiem, vasaras sezonā darbojas arī āra kafejnīca, var iznomāt SUP dēļus.

Konfekšu “Gotiņa” ražotne un veikals

Otrdiena - Piektdiena: 8.00 – 16.00; Sestdiena: 8.00 -14.00; Svētdiena, Pirmdiena – slēgts

“Saldus pārtikas kombināts” ražotnē top visā Latvijā zināmās un iecienītās konfektes “Saldus gotiņa” un ne tikai – arī marmelādes, šerberti, konfekšu krēmi, īrisi, sukādes šokolādē, kā arī dažādi konditorejas izstrādājumi. Dabiskās piena konfektes “Gotiņa” ar dažādām garšām tiek ražotas bez pārtikas piedevām no svaiga vietējā piena, turklāt katra konfekte tiek ietīta ar rokām.  Viss plašais produkcijas klāsts iegādei pieejams uzņēmuma ražotnes veikaliņā. Grupas var pieteikties arī uz ekskursiju ražotnē.

Saldus vēsture, attīstība un kultūras dzīve nav iedomājama bez Kapelleru ģimenes, kas ieradās Saldus miestā no Austrijas, 1857. gadā uzcēla namu un atvēra aptieku. Kapelleru nama pagrabā bijušas iekārtotas arī divas telpas privātai slimnīcai. Kapelleru dzimtas pārstāvji vienmēr aktīvi piedalījušies Saldus miestiņa sabiedriskajā dzīvē. Pirms Otrā pasaules kara ģimene izbrauca uz Vāciju un aptieka nonāca Galvenās aptieku pārvaldes pārziņā. Šajā ēkā ilgu laiku atradās Saldus rajona bibliotēka.

Šobrīd Kapelleru nams ir pašvaldības aģentūras “Saldus Tūrisma informācijas, kultūras un sporta centrs” pārziņā. Šeit regulāri notiek dažādas izstādes, meistarklases, nelieli koncerti un pasākumi. Interesentu, īpaši dažāda vecuma skolēnu, grupas aicinātas piedalīties daudzveidīgās radošajās darbnīcās un izzinošās nodarbībās.

Šeit iespējams iegādāties Saldus novada un Kapelleru nama īpašos suvenīrus. Ēkas pagalma pusē mājvietu atradusi keramikas darbnīca “Podnīca”, un Kapelleru nama dārzā izveidots melnās keramikas ceplis.

Saldus mūzikas un mākslas skola

Skolas ēka apmeklētājiem atvērta: darbadienās: 10.00-20.00; sestdienās: 10.00-16.00; svētdienās - slēgta.

Saldus mūzikas un mākslas skolu ēka (projekta autori – birojs MADE Arhitekti) 2013. gadā ne vien ieguva Latvijas arhitektūras gada labāko darbu skates Lielo gada balvu, bet arī paver jaunu lappusi Latvijas laikmetīgajā arhitektūrā – radīta pārsteidzoši kvalitatīva ikdienas arhitektūra, piedāvājot lietotājiem draudzīgu telpu un vidi kā pašsaprotamu vērtību. Mūzikas un mākslas skolu ēkā regulāri notiek audzēkņu un pedagogu mākslas darbu izstādes, un tiek izstādīti arī viesmākslinieku darbi tehnikās, savukārt akustiskajā koncertzālē tiek organizēti dažāda veida koncerti un izrādes.

Cieceres upes krastus pilsētas teritorijā savieno 14 tilti. Vecākais tilts Saldū ir pirms 2. pasaules kara būvētais tilts pie bijušās mācītājmājas (pie Jelgavas ielas krustojuma ar Kalnsētas ielu), kas izturējis smagus pārbaudījumus – tam pāri gājusi abu armiju smagā tehnika.  Deviņās vietās upi iespējams šķērsot pa gājēju tiltiņiem, kas taisīti no koka un vieglām metāla konstrukcijām. Daži tiltiņi ir romantiski un aicināt aicina apstāties un pasapņot.

Saldus sporta komplekss atrodas blakus rekonstruētajam Saldus stadionam, kurā izveidots futbola laukums, astoņi vieglatlētikas skrejceļi un zonas, kā arī strītbola un ielu vingrošanas laukumi. Pie stadiona atrodas pludmales volejbola laukumi un tenisa korti. Sporta kompleksā pieejama trenažieru zāle, smagatlētikas zāle, aerobikas zāle, skvoša zāle, divas sporta zāles un skrejceļš. Saldus stadions ievērojams arī ar to, ka tam pāri iet viens no pasaules meridiāniem – granīta plāksne ar iegravētām meridiāna koordinātēm 22º30  ir apskatāma pie ieejas stadionā.

J. Rozentāla gleznas tēlu bronzas skulptūras

Kuldīgas iela 2, Saldus, Saldus novads

56.666742, 22.492643

Vides objekts “Saldus”

Biļļu kalns, skatu laukums pie Saldus pilsētas robežas

56.669852, 22.512300

Saldus Sv. Jāņa evaņģēliski luteriskās draudzes baznīca

Kuldīgas iela 2, Saldus, Saldus novads

56.666742, 22.492643

Jaņa Rozentāla Saldus vēstures un mākslas muzejs

Striķu iela 22, Saldus, Saldus novads

56.66307, 22.496571

Kalnsētas parks

Kalnsētas parks, Saldus, Saldus novads

56.668147, 22.515298

Strūklaka “Medus piliens”

M. Čaklā skvērs, Lielā iela 6A, Saldus, Saldus novads

56.664104, 22.491942

Vides objekts “Saldus piepilda”

O. Kalpaka laukums, Saldus, Saldus novads

56.666050, 22.493363

Pastaigu taku maršruts “Mākslas, mūzikas un mīlestības ceļš”

Kalnsētas parks, Saldus, Saldus novads

56.667772, 22.509953

Rozentāla akmens

Kalnsētas parks, pie Jelgavas ielas tilta

56.667723, 22.507573

Cieceres dabas taka

Sākums - iepretim Saldus tirgus stāvlaukumam (Kuldīgas iela 4), noslēgums pie Saules ielas tilta pār Cieceres upi

56.667802, 22.491857

Saldus ezers

Pludmales iela, Saldus, Saldus novads

56.672050, 22.507165

Konfekšu “Gotiņa” ražotne un veikals

Lielā iela 9a, Saldus, Saldus novads

56.664242, 22.490437

Kapelleru nams

Striķu iela 7, Saldus, Saldus novads

56.665003, 22.494586

Saldus mūzikas un mākslas skola

Avotu iela 12a, Saldus, Saldus novads

56.666518, 22.489114

Saldus tilti

Cieceres upe, Saldus

56.667407, 22.503604

Saldus stadions un sporta komplekss

Jelgavas iela 6, Saldus, Saldus novads

56.668204, 22.498872

https://turisms.saldus.lv/wp-content/themes/saldus.sem.lv/img/m

Lūdzu atjauniniet savu pārlūkprogrammu

Jūsu Tīmekļa pārlūks nespēj pilnvērtīgi attēlot šo lapu, jo šī lapa ir būvēta balstoties uz moderniem Tīmekļa standartiem. Lai apskatītu šo lapu, aicinām Jūs izvēlēties kādu no modernajiem Tīmekļa pārlūkiem, kas pieejami zemāk.

Bezmaksas pārlūkprogrammas - visas pārlūkprogrammas nodrošina vienādas pamatfunkcijas un ir viegli lietojamas. Izvēlieties, kuru pārlūkprogrammu vēlaties lejupielādēt: