Ko skatīt?

Uz Saldus novadu aicināti arī militārā mantojuma un vēstures entuziasti!

Memoriālā piemiņas vieta “Airītes” un pulkveža Oskara Kalpaka muzejs

Ekspozīcija apskatāma no otrdienas līdz svētdienai, plkst. 10.00 - 17.00.

Ekspozīcijas apskate – bez maksas. Ekskursija gida pavadībā (latviešu, krievu un angļu val.) – 10 EUR. Muzejpedagoģiskā nodarbība - 20 EUR.

Oskara Kalpaka muzejs atrodas Zirņu pagasta „Airītēs”. Ikviens interesents aicināts aplūkot gan skaisto muzeja ēku, gan mūsdienīgo un atraktīvo ekspozīciju. Viena no ekspozīcijas daļām veltīta brīvības cīņām un O. Kalpaka bataljonam, citā aplūkotas Oskara Kalpaka gaitas Pirmā Pasaules kara laikā, savukārt ekspozīcijas trešajā daļā atspoguļotas liecības par Oskara Kalpaka bērnību un jaunību.

Viesiem ir pieejams audiogids trīs valodās – latviešu, vācu un angļu valodā. Skolēnu un ceļotāju grupām ekskursija jāpiesaka iepriekš, zvanot uz tālruni +371 22017465. Pie muzeja ir ugunskura vieta, neliels parks un šķēršļu trase.

2023. gadā pie muzeja atklāta brīvdabas ekspozīcija “Kaujas priekšpostenis”, kas ir Baltijas valstīs lielākais kaujas priekšposteņa pilnizmēra brīvdabas atdarinājums. Šāda veida kaujas priekšposteņi bija izplatīti NATO starptautisko drošības atbalsta spēku militārajās operācijās un miera uzturēšanas misijās Afganistānā un Irākā, kurās piedalījās arī Latvijas NBS karavīri.

Ezeres kultūrvēstures un novadpētniecības materiālu krātuve „Muitas nams”

Iepriekš piesakoties.

Ezeres kultūrvēstures un novadpētniecības materiālu krātuve “Muitas nams” ir izveidota vēsturiski nozīmīgā ēkā, kur, II pasaules kara noslēgumam tuvojoties, 1945. gada 8. maijā tika parakstīts  Kurzemes katlā ielenkto vācu karaspēka daļu kapitulācijas akts. Ar to tiek uzskatīts, ka Ezerē faktiski beidzies II pasaules karš. Krātuves materiālu ekspozīcijas ir no Ezeres pagasta senvēstures līdz šodienai. Izveidota arī mūsdienīga un interaktīva ekspozīcija “Karadarbības beigas Kurzemē”, kas ataino II pasaules kara beigu simbolu – Kurzemes kapitulāciju.

Padomju laikā Zvārdes pagasts tika likvidēts, un lielākā daļa tā teritorijas tika nodota PSRS gaisa karaspēka daļai mērķpoligona izveidošanai. Kara aviācijas treniņiem tika atvēlētas ne tikai  agrākās zemnieku sētas, bet arī Rīteļu kapsēta. Zvārdes pagasts tika atjaunots tikai 1993. gadā pēc PSRS bruņoto spēku aviācijas daļu aiziešanas no Zvārdes.

Striķu pilskalns ir dzīva vēstures grāmata. Te saskatāmas daudzu gadsimtu pēdas, kam varam mēģināt izsekot: seno zemgaļu pilskalns un senkapi, baronu Bēru kapsēta, kara laika tranšejas un bunkuri. Pie pilskalna ir informatīvs stends. Attālums no Striķu muižas līdz pilskalnam ir 2,6 km.

Memoriālā piemiņas vieta “Airītes” un pulkveža Oskara Kalpaka muzejs

„Airītes”, Zirņu pagasts, Saldus novads

56.67833, 22.15538

Ezeres kultūrvēstures un novadpētniecības materiālu krātuve „Muitas nams”

„Ezeres muitas punkts”, Ezeres pagasts, Saldus novads

56.402689, 22.369470

Zvārdes poligons

Zvārdes pagasts, Saldus novads

56.564371, 22.625483

Striķu pilskalns

Zvārdes pagasts, Saldus novads

56.599380, 22.535491

https://turisms.saldus.lv/wp-content/themes/saldus.sem.lv/img/m

Lūdzu atjauniniet savu pārlūkprogrammu

Jūsu Tīmekļa pārlūks nespēj pilnvērtīgi attēlot šo lapu, jo šī lapa ir būvēta balstoties uz moderniem Tīmekļa standartiem. Lai apskatītu šo lapu, aicinām Jūs izvēlēties kādu no modernajiem Tīmekļa pārlūkiem, kas pieejami zemāk.

Bezmaksas pārlūkprogrammas - visas pārlūkprogrammas nodrošina vienādas pamatfunkcijas un ir viegli lietojamas. Izvēlieties, kuru pārlūkprogrammu vēlaties lejupielādēt: