Ko skatīt?

Kultūras un vēstures vērtību baudītājiem iesakām apmeklēt Saldus novada muzejus un kolekcijas!

Memoriālā piemiņas vieta “Airītes” un pulkveža Oskara Kalpaka muzejs

Ekspozīcija apskatāma no otrdienas līdz svētdienai, plkst. 10.00 - 17.00.

Ekspozīcijas apskate – bez maksas. Ekskursija gida pavadībā (latviešu, krievu un angļu val.) – 10 EUR. Muzejpedagoģiskā nodarbība - 20 EUR.

Oskara Kalpaka muzejs atrodas Zirņu pagasta „Airītēs”. Ikviens interesents aicināts aplūkot gan skaisto muzeja ēku, gan mūsdienīgo un atraktīvo ekspozīciju. Viena no ekspozīcijas daļām veltīta brīvības cīņām un O. Kalpaka bataljonam, citā aplūkotas Oskara Kalpaka gaitas Pirmā Pasaules kara laikā, savukārt ekspozīcijas trešajā daļā atspoguļotas liecības par Oskara Kalpaka bērnību un jaunību.

Viesiem ir pieejams audiogids trīs valodās – latviešu, vācu un angļu valodā. Skolēnu un ceļotāju grupām ekskursija jāpiesaka iepriekš, zvanot uz tālruni +371 22017465. Pie muzeja ir ugunskura vieta, neliels parks un šķēršļu trase.

2023. gadā pie muzeja atklāta brīvdabas ekspozīcija “Kaujas priekšpostenis”, kas ir Baltijas valstīs lielākais kaujas priekšposteņa pilnizmēra brīvdabas atdarinājums. Šāda veida kaujas priekšposteņi bija izplatīti NATO starptautisko drošības atbalsta spēku militārajās operācijās un miera uzturēšanas misijās Afganistānā un Irākā, kurās piedalījās arī Latvijas NBS karavīri.

Jaņa Rozentāla Saldus vēstures un mākslas muzejs

Svētdiena, pirmdiena: slēgts. Otrdiena, ceturtdiena, piektdiena: 9.00 - 17.00. Trešdiena: 9.00 - 18.00. Sestdiena: 10.00 - 17.00

Skatīt J. Rozentāla Saldus vēstures un mākslas muzeja mājas lapā

Muzeja kompleksā ietilpst vairākas ēkas, kurās izvietoti – muzeja krājums, mākslas izstāžu zāle, vēstures izstāžu zāle un administrācija. Muzeja sākums meklējams 1947. gadā, kad pieņemts lēmums par tā izveidi. Sākotnējā muzeja bagātība ir Rozentāla laikabiedra Marta Vēja savāktā mākslinieka oriģināldarbu kolekcija.
Viena no kompleksa ēkām ir Rozentāla projektētā dzīvojamā ēka ar darbnīcu, kuras būvdarbi uzsākti 1899. gadā. Izcilais Saldus novadnieks pēc būvdarbu beigšanas šeit uzturējies vien divus gadus (1901.-1902. gads), savu turpmāko darbību vairāk saistot ar Rīgu. J. Rozentāla Saldus vēstures un mākslas muzejs šobrīd ir vienīgā vieta Latvijā, kur skatāmi latviešu glezniecības lielmeistara daiļrades agrīnā perioda oriģināldarbi. Nedaudzās, bet mīļās ģimenes un personīgās lietas sniedz ieskatu mākslinieka tā laika ikdienā.

Muzeja speciālistu konsultācijas ar iepriekšēju pieteikšanos:

  • par mākslas krājuma kolekciju, tālr. +371 28335403;
  • par Saldus māksliniekiem – novadniekiem, tālr. +371 26188695;
  • par Saldus novada vēsturi, tālr. +371 27881091;
  • par mākslas teoriju, vēsturi, mākslas uztveri, mākslas valodas elementiem un to apguvi, tālr. +371 28302461;
  • par muzeja krājumā esošajiem priekšmetiem, tālr. +371 28335403.

Ezeres kultūrvēstures un novadpētniecības materiālu krātuve „Muitas nams”

Iepriekš piesakoties.

Ezeres kultūrvēstures un novadpētniecības materiālu krātuve “Muitas nams” ir izveidota vēsturiski nozīmīgā ēkā, kur, II pasaules kara noslēgumam tuvojoties, 1945. gada 8. maijā tika parakstīts  Kurzemes katlā ielenkto vācu karaspēka daļu kapitulācijas akts. Ar to tiek uzskatīts, ka Ezerē faktiski beidzies II pasaules karš. Krātuves materiālu ekspozīcijas ir no Ezeres pagasta senvēstures līdz šodienai. Izveidota arī mūsdienīga un interaktīva ekspozīcija “Karadarbības beigas Kurzemē”, kas ataino II pasaules kara beigu simbolu – Kurzemes kapitulāciju.

Seno spēkratu kolekcija

Iepriekš piesakoties.

Zvārdes pagastā interesentiem ir iespēja iepazīt iespaidīgu seno spēkratu kolekciju. Kolekcijā ir gan vieglās, gan smagās automašīnas, arī motocikli. Iespaidīgo kolekciju izveidojis entuziasts Jānis Dobelis.

Stacijas „Airīte” mūra ēka būvēta 1935. gadā pēc tipveida projekta kā viena no dzelzceļa līnijas Glūda – Liepāja stacijām. Savulaik tā kalpojusi par visai lielu tranzīta un tirdzniecības centru, bet ar laiku stacijas nozīme mazinājusies, un kopš 2001. gada „Airītē” vilcieni vairs nepiestāj. Stacijas ēkas 1. stāvā skatāma gan interesanta, mūsdienīga un izsmeļoša ekspozīcija par dzelzceļa vēsturi Kurzemē, gan autentiskas vēstures liecības, gan daļēji atjaunots 20. gs. sākuma stacijas iekštelpu interjers. Ar interesantiem stāstiem par nama vēsturi un atjaunošanu, kādreizējiem iemītniekiem un dzelzceļa attīstību Kurzemē dalīsies stacijas īpašnieks Pēteris Stumburs.

Kino-foto vēstures ekspozīcija

Iepriekš piesakoties.

Kolekcijas apskate: pieaugušajiem 1 EUR, bērniem 0,50 EUR. Ekskursija saimniecībā: pieaugušajiem 5 EUR, bērniem 4 EUR, bērniem līdz 2 g. vecumam bez maksas.

Zirņu pagasta lauku sētas „Ziķi” saimnieks Andris Bušinskis savās mājās ir iekārtojis bagātu un daudzpusīgu kino-foto vēstures ekspozīciju, kur iespējams aplūkot agrāko laiku aparatūru, materiālus, iepazīties ar fotografēšanas un filmēšanas procesu. Turklāt saimnieks savai ekspozīcijai uzbūvējis papildu ēku – guļbūvi bišu šūnas formā. Lauku sētā iespējams aplūkot arī strausus un fazānus.

Nīgrandes muižas klētī izveidota Nīgrandes novadpētniecības materiālu krātuve. Ekspozīcijā īpaša vieta ierādīta rakstniekam Jēkabam Janševskim un viņa darbiem, ir iekārtota ekspozīcija, kas iepazīstina ar tradicionālo muižu sadzīvi un iekārtojumu, atsevišķa ekspozīcija veltīta arī padomju laikiem. Nīgrandes muižas klētī apskatāma arī Nīgrandes pusē atrasta mamuta ilkņa mulāža.

Medību trofeju kolekcija

Iepriekš piesakoties.

Pieaugušajiem 4 EUR, bērniem no 4 līdz 17 gadiem 3 EUR, bērniem līdz 3 gadu vecumam ieeja brīva.

Latvijas dabas daudzveidību var iepazīt Nīgrandes pagasta ”Briežsilos”, kur aizrautīgs mednieks Raimo Jansons ir izveidojis plašu medību trofeju kolekciju un iekārtojis ekspozīciju speciāli būvētā guļbaļķu ēkā. Tajā skatāmas visa veida medību trofejas no Latvijas, kā arī citām pasaules valstīm – pat Namībijas! Kolekcijas lepnums ir 2021. gada Eiropas taksidermijas čempionāta uzvarētājs. Ekskursijas laikā var uzzināt aizraujošus faktus par putniem un dzīvniekiem. “Briežsilos” tiek piedāvātas arī medību produkcijas degustācijas.

Kopš 2013. gada jūlija Vadakstes vēstures krātuve atrodas Vadakstes muižas otrajā stāvā. Krātuves četrās telpās ir apskatāmas pagastu iedzīvotāju senlietas, padomju laika atribūtika, pagasta vēstures liecības, skolas vēsture.

Gaiķu novadpētniecības krātuvē apkopota plaša informācija par Gaiķu pagasta vēsturi – novadpētniecības materiāli par mājām, skolu, ļaudīm, dažādu laikmetu priekšmeti, fotogrāfijas un citas vēstures liecības.

Saldus pagasta novadpētniecības ekspozīcija

Iepriekš piesakoties.

Šī ekspozīcija, sadarbojoties ar Druvas vidusskolu, sākta veidot 2003. gadā projektu nedēļas ietvaros. Un to veido bagātīgā Saldus pagasta vēstures ekspozīcija, vēsturiskās senlietas un pastāvīgā Saldus pagasta mākslinieku izstāde, kas vēstures materiālu glabātuvei pasniegta kā dāvinājums.

Memoriālā piemiņas vieta “Airītes” un pulkveža Oskara Kalpaka muzejs

„Airītes”, Zirņu pagasts, Saldus novads

56.67833, 22.15538

Jaņa Rozentāla Saldus vēstures un mākslas muzejs

Striķu iela 22, Saldus, Saldus novads

56.66307, 22.496571

Ezeres kultūrvēstures un novadpētniecības materiālu krātuve „Muitas nams”

„Ezeres muitas punkts”, Ezeres pagasts, Saldus novads

56.402689, 22.369470

Seno spēkratu kolekcija

Zvārdes pagasts, Saldus novads

56.612212, 22.507894

Stacija “Airīte”

Airīte, Zirņu pagasts, Saldus novads

56.705738, 22.172394

Kino-foto vēstures ekspozīcija

„Ziķi”, Zirņu pagasts, Saldus novads

56.668727, 22.352014

Nīgrandes vēstures klēts

Ventas iela 1A, Nīgrande, Nīgrandes pagasts, Saldus novads

56.485235, 22.091502

Medību trofeju kolekcija

"Briežsili", Nīgrandes pagasts, Saldus novads

56.443041, 22.100701

Vadakstes pagasta vēstures ekspozīcija

Vadakstes pagasts, Saldus novads

56.373047, 22.748247

Gaiķu novadpētniecības krātuve

“Eglāji”-10, Vecgaiķi, Gaiķu pagasts, Saldus novads

56.78588, 22.56368

Saldus pagasta novadpētniecības ekspozīcija

Druvas kultūras nams, Saldus pagasts, Saldus novads

56.695363, 22.449631

https://turisms.saldus.lv/wp-content/themes/saldus.sem.lv/img/m

Lūdzu atjauniniet savu pārlūkprogrammu

Jūsu Tīmekļa pārlūks nespēj pilnvērtīgi attēlot šo lapu, jo šī lapa ir būvēta balstoties uz moderniem Tīmekļa standartiem. Lai apskatītu šo lapu, aicinām Jūs izvēlēties kādu no modernajiem Tīmekļa pārlūkiem, kas pieejami zemāk.

Bezmaksas pārlūkprogrammas - visas pārlūkprogrammas nodrošina vienādas pamatfunkcijas un ir viegli lietojamas. Izvēlieties, kuru pārlūkprogrammu vēlaties lejupielādēt: