Aktualitātes
Idejas, kur baudīt rudenīgus skatus un pastaigas Saldus novadā!
Arī rudenī brīvdienās aicinām doties dabā – pakāpties augstāk, lai priecātos par rudenīgiem skatiem, izbaudīt īsākas vai garākas pastaigas, elpot svaigu gaisu un priecāties par dabas krāšņumu! Piedāvājam ieteikumus, kur Saldus novadā baudīt rudens burvību dabā!
SKATU TORŅI
Cieceres ezera skatu tornis
Atrašanās vieta: “Saulrieti”, Cieceres pagasts, Saldus novads, GPS 56.656997, 22.555093
No torņa paveras patiesi krāšņi rudens skati paveras – 18 metru augstais tornis sniedz iespēju izbaudīt gleznainās Cieceres ezera un apkārtējo lauku ainavas. Ņemot vērā, ka tornis atrodas apmēram 12 metru augsta paugura virsotnē, kopējais skata augstums ir vēl lielāks. Pie torņa iekārtota piknika vieta ar koka galdiem un soliem. Tornis atrodas apmēram 6 km attālumā no Brocēniem un 5 km attālumā no Saldus.
Putnu vērošanas tornis dabas liegumā “Sātiņu dīķi”
Atrašanās vieta: Novadnieku pagasts, Saldus novads, GPS 56.636941, 22.334589
Putnu vērošanai piemērotākā vieta Saldus novadā ir dabas liegums “Sātiņu dīķi” un speciāli šim mērķim izveidotais 9.8 metru augstais putnu vērošanas tornis. Dabas liegums “Sātiņu dīķi” ir mākslīgi veidots vairāku dīķu komplekss, kur migrācijas laikā pulcējas liels skaits ūdensputnu: ziemeļu gulbji, pīles, ķīvītes, tārtiņi, mērkaziņas u. c. Lieguma teritorijā ligzdo kopumā ap 30 aizsargājamas putnu sugas. Ar auto nav iespējams aizbraukt līdz pašam tornim, tādēļ, lai nokļūtu no vietas, kur jāatstāj transports, līdz tornim, jārēķinās ar pāris kilometru garu pastaigu. Teritoriju apsaimnieko Sātiņu zivsaimniecība.
PARKI, MEŽI UN DABAS TAKAS
Kalnsētas parks
Atrašanās vieta: Saldus, GPS 56.667554, 22.510611
Kalnsētas parks Saldū rudenī kļūst īpaši krāšņs – šeit, kur Cieceres upes krastos vijas gan platākas takas, gan šauras, romantiskas taciņas, lapu krāsošanās un lapkritis priecē ar īsti rudenīgu noskaņu. Parkā izveidots pastaigu maršruts, kas ļaus aplūkot tā ievērojamākās vietas un noslēpumainākos nostūrus. Šeit atradīsi Rozentāla akmeni, Trīnes dīķi, Mīlestības saliņu un citas interesantus objektus. Parkā atrodas arī Saldus estrāde. Turpat netālu no parka, skatu laukumā Biļļu kalnā, atrodas arī lielformāta uzraksts “Saldus”. No šīs vietas paveras arī lielisks skats uz pilsētu, Saldus pilskalnu un ezeru.
Līkais mežs
Atrašanās vieta: Saldus pilsēta un Novadnieku pagasts, GPS 56.648990, 22.487536
Līkais mežs atrodas pie pašas Saldus pilsētas robežas ar Novadnieku pagastu, kura teritorijā tas patiesībā atrodas. Mežā izveidotās slēpošanas un skriešanas trases ir iecienītas pastaigu un fizisko aktivitāšu vietas visos gadalaikos, tai skaitā rudens dienās. Pie Irbenieku ielas, meža malā, iekārtota neliela atpūtas vieta, kur sarīkot nelielu pikniku pēc pastaigas.
Cieceres ezera pastaigu taka
Atrašanās vieta: Brocēni, GPS 56.67991 22.56625
Cieceres ezera pastaigu taka priecē ar ainaviskiem skatiem arī rudenī – tā sākas pie Cieceres ezera pludmales Brocēnos. Apmēram 1 km garumā tā ved gar ezera krastu un noslēdzas aiz Lielcieceres un Krasta ielas krustojuma – pie Dūņupītes apstādījumiem. Takas malā iekārtotas vairākas atpūtas vietas. Noteikti iesakām pastaigu turpināt Brocēnu mežaparka virzienā.
Brocēnu mežaparks
Atrašanās vieta: Brocēni, GPS 56.6698, 22.56822
Brocēnu Mežaparks ir lieliska vieta, kur arī rudenīgās dienās pavadīt laiku, apvienojot atpūtu ar fiziskām aktivitātēm. Mežaparka pastaigu takas ir aptuveni 3 km garas un aprīkotas ar soliņiem, ugunskura un piknika vietu, vingrošanas rīkiem bērniem un pieaugušajiem.
Kalnu dabas taka
Atrašanās vieta: Nīgrandes pagasts, GPS 56.458727, 22.115966
Kalnu dabas takas garums ir 2.6 km, tā sākas pie Kanavišķu ūdenskrātuves un ved gar Loša upi līdz pat Ventas upes krastam. Takā izvietotas norādes un informācija par apskates objektiem – brūnogļu transportēšanai izveidoto dzelzceļa uzbērumu, dižozolu, zilā māla stāvkrastu un Airīšu dižakmeni. Taka gājējus vedīs pa koka laipām, dažādiem tiltiņiem, stāvākās vietās būs jākāpj arī pa kāpnēm. Vietas reljefs ļauj īpaši labi novērtēt rudenīgo ainavu krāšņumu.
Takas pie O. Kalpaka muzeja un piemiņas vietas “Airītes”
Atrašanās vieta: Zirņu pagasts, GPS 56.678259, 22.155164
Dabas taka izveidota muzejam pieguļošajā teritorijā, tajā izvietotas koka skulptūras un apskatāmas lielformāta gleznas. Šeit ir izveidota arī neliela virvju trase mazajiem muzeja apmeklētājiem, kā arī uzdevumu trase “Skolēnu rotas ceļš”.
MUIŽU PARKI
Remtes muižas parks
Atrašanās vieta: Remtes pagasts, GPS 56.737578, 22.696640
Remtes muižas pili ieskauj plašs ainavu parks ar daudzveidīgiem stādījumiem, dīķi un kanālu sistēmu. Parkā atrodas vairāki skulpturāli pieminekļi: Medību tornis, kur grāfu laikā ēstas brokastis, Lāču būda, kur mitināti grāfa iegādātie lācēni, Lapene, Moku kambaris un mākslīgi izveidota Mīlestības saliņa. Parka malā aug Mīlestības ozols, kuru iecienījuši jaunlaulātie. Līdzās parkam atrodas Remtes ezers, tā krastā redzams 19. gs. vidū neogotikas formās celtais Peldu tornis.
Lielezeres muižas parks
Atrašanās vieta: Ezeres pagasts, GPS 56.403389, 22.362450
Ainaviski vērtīgais brīvā plānojuma muižas parks starp Vadakstes upi un Lielezeres muižas kungu māju ierīkots 19. gadsimta otrajā pusē. Parkā apskatāms dižakmens ”Vadakstes valdnieks”(4.2 m), ko muižas ļaudis šurp atvēluši no Vadakstes krasta. Tajā iekaltie gada skaitļi 1845-1855 liecina par parka izveidošanas laiku. Pastaigu pa parku var apvienot ar Ezeres dzirnavu dīķa slūžu apskati – tās atrodas netālu no parka un ir īpašas ar savu staraino formu.
Vadakstes muižas parks
Atrašanās vieta: Vadakstes pagasts, GPS 56.373101, 22.748882
Vadakstes muižas kompleksu ieskauj 18. – 19. gs. veidots muižas parks, kurā sastopamas retas koku sugas. Pastaigu taka gar Vadakstes upi aizvedīs līdz Vadakstes ūdenskrātuvei. Parkā papildus vēsturiskajiem koku un krūmu stādījumiem tiek veidots arī jauns objekts – Ceriņu dārzs, kurā jau apskatāmi 37 dažādu šķirņu ceriņi. Dārzs ik gadu tiek paplašināts, un šobrīd jau ir iestādīti 62 ceriņu krūmi.
Jaunauces pils parks
Atrašanās vieta: Jaunauces pagasts, GPS 56.443843, 22.689370
Parks ir Jaunauces muižas ēku kompleksa daļa, kas ieskauj kungu māju un to norobežo no saimniecības ēkām. Galvenie skatu punkti atradušies uz pils terases, saliņā, abos paviljonos, uz tiltiņiem un uz pastaigu ceļiem tajās vietās, kur kājāmgājējs tuvojas celiņa līkumam. Tas kalpo gan kā atpūtas vieta, gan tūrisma objekts, gan skaists un daudzveidīgs mācību līdzeklis kultūras un dabas interesentiem.
Reņģes muižas parks
Atrašanās vieta: Rubas pagasts, GPS 56.385327, 22.599019
Reņģes muižas apbūve izveidojusies Vadakstes upes krastā. Pagalma vienā pusē pie upes bijusi kungu māja un tai pretī – saimniecības ēkas un kalpu māja. Ēkām blakus 1882. gadā uzcelts muižas ūdenstornis. Ceļu uz pili akcentē skaista liepu aleja, bet pie pils atrodas 19. gs. beigās ierīkotais 42,5 ha liels muižas parks.
