Ko skatīt?

Kultūras un vēstures vērtību baudītājiem iesakām apmeklēt Saldus novada muzejus un kolekcijas!

Jaņa Rozentāla Saldus vēstures un mākslas muzejs

Pirmdiena: slēgts. Otrdiena, trešdiena, ceturtdiena, piektdiena: 8.30 - 17.00. Sestdiena un svētdiena: 10.00 - 16.00

Skatīt J. Rozentāla Saldus vēstures un mākslas muzeja mājas lapā

Muzeja kompleksā ietilpst četras ēkas, kurās izvietoti – muzeja krājums, mākslas izstāžu zāle, vēstures izstāžu zāle un administrācija. Muzeja sākums meklējams 1947. gadā, kad pieņemts lēmums par tā izveidi. Sākotnējā muzeja bagātība ir Rozentāla laikabiedra Marta Vēja savāktā mākslinieka oriģināldarbu kolekcija.
Viena no kompleksa ēkām ir Rozentāla projektētā dzīvojamā ēka ar darbnīcu, kuras būvdarbi uzsākti 1899. gadā. Izcilais Saldus novadnieks pēc būvdarbu beigšanas šeit uzturējies vien divus gadus (1901.-1902. gads), savu turpmāko darbību vairāk saistot ar Rīgu. J. Rozentāla Saldus vēstures un mākslas muzejs šobrīd ir vienīgā vieta Latvijā, kur skatāmi latviešu glezniecības lielmeistara daiļrades agrīnā perioda oriģināldarbi. Nedaudzās, bet mīļās ģimenes un personīgās lietas sniedz ieskatu mākslinieka tā laika ikdienā.

Muzeja speciālistu konsultācijas ar iepriekšēju pieteikšanos:

  • par mākslas krājuma kolekciju, tālr. +371 28335403;
  • par Saldus māksliniekiem – novadniekiem, tālr. +371 26188695;
  • par Saldus novada vēsturi, tālr. +371 27881091;
  • par mākslas teoriju, vēsturi, mākslas uztveri, mākslas valodas elementiem un to apguvi, tālr. +371 28302461;
  • par muzeja krājumā esošajiem priekšmetiem, tālr. +371 28335403.

 

Memoriālā piemiņas vieta “Airītes” un pulkveža Oskara Kalpaka muzejs

Ekspozīcija apskatāma katru dienu no plkst. 10.00 līdz 17.00.

Ieeja – bezmaksas. Ekskursija gida pavadībā (latviešu, krievu un angļu val.) – 7.11 EUR/h.

Kopš 2013. gada pavasara apmeklētājiem atkal atvērts Oskara Kalpaka muzejs Saldus novada Zirņu pagasta „Airītēs”. Ikviens interesents aicināts aplūkot gan skaisto muzeja ēku, gan mūsdienīgo un atraktīvo ekspozīciju. Muzeja jaunā ekspozīcija, salīdzinot ar iepriekšējo, ir daudz plašāka, un tajā izmantotas jaunās tehnoloģijas. Viena no ekspozīcijas daļām veltīta brīvības cīņām un O. Kalpaka bataljonam, citā aplūkotas Oskara Kalpaka gaitas Pirmā Pasaules kara laikā, savukārt, ekspozīcijas trešajā daļā atspoguļotas liecības par Oskara Kalpaka bērnību un jaunību.

Viesiem ir pieejams audiogids trīs valodās – latviešu, vācu un angļu valodā. Skolēnu un ceļotāju grupām ekskursija jāpiesaka iepriekš, zvanot uz tālruni 22017465. Pie muzeja ir ugunskura vieta, neliels parks un šķēršļu trase. Iepriekš vienojoties, grupām tiek piedāvāta arī iespēja cept bada pankūkas un sklandraušus.

Ezeres kultūrvēstures un novadpētniecības materiālu krātuve „Muitas nams”

Iepriekš piesakoties.

Ezeres kultūrvēstures un novadpētniecības materiālu krātuve “Muitas nams” ir izveidota vēsturiski nozīmīgā ēkā, kur, II pasaules kara noslēgumam tuvojoties, 1945. gada 8. maijā tika parakstīts  Kurzemes katlā ielenkto vācu karaspēka daļu kapitulācijas akts. Ar to tiek uzskatīts, ka Ezerē faktiski beidzies II pasaules karš. Krātuves materiālu ekspozīcijas ir no Ezeres pagasta senvēstures līdz šodienai, tai skaitā par ezernieku vaļaspriekiem.

Seno spēkratu kolekcija

Iepriekš piesakoties.

Zvārdes pagastā interesentiem ir iespēja iepazīt iespaidīgu seno spēkratu kolekciju. Kolekcijā ir gan vieglās, gan smagās automašīnas, arī motocikli. Iespaidīgo kolekciju izveidojis entuziasts Jānis Dobelis.

Stacijas „Airīte” mūra ēka būvēta 1935. gadā pēc tipveida projekta kā viena no dzelzceļa līnijas Glūda – Liepāja stacijām. Savulaik tā kalpojusi par visai lielu tranzīta un tirdzniecības centru, bet ar laiku stacijas nozīme mazinājusies, un kopš 2001. gada „Airītē” vilcieni vairs nepiestāj. Stacijas ēkas 1. stāvā skatāma gan interesanta, mūsdienīga un izsmeļoša ekspozīcija par dzelzceļa vēsturi Kurzemē, gan autentiskas vēstures liecības, gan daļēji atjaunots 20. gs. sākuma stacijas iekštelpu interjers. Ar interesantiem stāstiem par nama vēsturi un atjaunošanu, kādreizējiem iemītniekiem un dzelzceļa attīstību Kurzemē dalīsies stacijas īpašnieks Pēteris Stumburs.

Kino-foto vēstures ekspozīcija

Iepriekš piesakoties.

Zirņu pagasta lauku sētas „Ziķi” saimnieks Andris Bušinskis savās mājās ir iekārtojis bagātu un daudzpusīgu kino-foto vēstures ekspozīciju, kur iespējams aplūkot agrāko laiku aparatūru, materiālus, iepazīties ar fotografēšanas un filmēšanas procesu. Turklāt saimnieks savai ekspozīcijai uzbūvējis papildu ēku – guļbūvi bišu šūnas formā. Lauku sētā iespējams aplūkot arī strausus un fazānus.

Kopš 2013. gada jūlija Vadakstes vēstures krātuve atrodas Vadakstes muižas otrajā stāvā. Krātuves četrās telpās ir apskatāmas pagastu iedzīvotāju senlietas, padomju laika atribūtika, pagasta vēstures liecības, skolas vēsture.

Artūra Hartmaņa senlietu privātkolekcija

Iepriekš piesakoties.

Ekspozīcijā, klausoties kolekcionāra aizrautīgo stāstījumu, iespējams aplūkot Pampāļos un Pampāļu apkārtnē atrastās senlietas, sākot ar mājsaimniecības piederumiem, pūra lādēm, radioaparātiem un darba kārtībā esošiem patafoniem, beidzot ar kara laika relikvijām un brīnišķīgu pastmarku kolekciju.

Saldus pagasta novadpētniecības ekspozīcija

Iepriekš piesakoties.

Šī ekspozīcija, sadarbojoties ar Druvas vidusskolu, sākta veidot 2003. gadā projektu nedēļas ietvaros. Un to veido bagātīgā Saldus pagasta vēstures ekspozīcija, vēsturiskās senlietas un pastāvīgā Saldus pagasta mākslinieku izstāde, kas vēstures materiālu glabātuvei pasniegta kā dāvinājums.

Lutriņu skolas muzejs

Iepriekš piesakoties.

Lutriņu muižas ēkā atrodas skolas muzejs, kas izveidots 1975. gadā – tas stāsta par skolas attīstību. Ekspozīciju papildina pagasta novadpētnieku savāktie darba rīki un sadzīves priekšmeti. Pie skolas plešas parks, kas iekļauts īpaši aizsargājamo dendroloģisko stādījumu sarakstā – tur aug 2 valriekstu koki, korķa koks un ap 150 gadu vecs skabārdis.

Nīgrandes muižas klētī izveidota Nīgrandes novadpētniecības materiālu krātuve. Ekspozīcijā īpaša vieta ierādīta rakstniekam Jēkabam Janševskim un viņa darbiem, ir iekārtota ekspozīcija, kas iepazīstina ar tradicionālo muižu sadzīvi un iekārtojumu, atsevišķa ekspozīcija veltīta arī padomju laikiem. Nīgrandes muižas klētī apskatāma arī Nīgrandes pusē atrasta mamuta ilkņa mulāža.

Medību trofeju ekspozīcija lauku mājās „Bieriņi”

Iepriekš piesakoties.

Lauku mājās „Bieriņi” ir aplūkojama iespaidīga medību trofeju kolekcija, kas izvietota speciāli būvētā guļbaļķu ēkā. Kolekcijas īpašnieks ir Raimo Jansons.

Jaņa Rozentāla Saldus vēstures un mākslas muzejs

Striķu iela 22, Saldus, Saldus novads

56.66307, 22.496571

Memoriālā piemiņas vieta “Airītes” un pulkveža Oskara Kalpaka muzejs

„Airītes”, Zirņu novads, Saldus novads

56.67833, 22.15538

Ezeres kultūrvēstures un novadpētniecības materiālu krātuve „Muitas nams”

„Ezeres muitas punkts”, Ezeres pagasts, Saldus novads

56.402689, 22.369470

Seno spēkratu kolekcija

Zvārdes pagasts, Saldus novads

56.612212, 22.507894

Stacija “Airīte”

Airīte, Zirņu pagasts, Saldus novads

56.705738, 22.172394

Kino-foto vēstures ekspozīcija

„Ziķi”, Zirņu pagasts, Saldus novads

56.668727, 22.352014

Vadakstes pagasta vēstures ekspozīcija

Vadakstes pagasts, Saldus novads

56.373047, 22.748247

Artūra Hartmaņa senlietu privātkolekcija

„Dzirnavas”, Pampāļu pagasts, Saldus novads

56.540878, 22.211326

Saldus pagasta novadpētniecības ekspozīcija

Druvas kultūras nams, Saldus pagasts, Saldus novads

56.695363, 22.449631

Lutriņu skolas muzejs

Lutriņu pagasts, Saldus novads

56.7306, 22.396352

Nīgrandes muižas klēts

Nīgrandes pagasts, Saldus novads

56.485235, 22.091502

Medību trofeju ekspozīcija lauku mājās „Bieriņi”

"Bieriņi", Nīgrandes pagasts, Saldus novads

56.443041, 22.100701

https://turisms.saldus.lv/wp-content/themes/saldus.sem.lv/img/m

Lūdzu atjauniniet savu pārlūkprogrammu

Jūsu Tīmekļa pārlūks nespēj pilnvērtīgi attēlot šo lapu, jo šī lapa ir būvēta balstoties uz moderniem Tīmekļa standartiem. Lai apskatītu šo lapu, aicinām Jūs izvēlēties kādu no modernajiem Tīmekļa pārlūkiem, kas pieejami zemāk.

Bezmaksas pārlūkprogrammas - visas pārlūkprogrammas nodrošina vienādas pamatfunkcijas un ir viegli lietojamas. Izvēlieties, kuru pārlūkprogrammu vēlaties lejupielādēt: