Svētdiena,  24. marts,  2019
 
Vārda dienas:   Izidors, Kazimirs
Saldus novads - MEDUS PILIENS KURZEMĒ
 
Šobrīd
°C
bezvējš
   
  Kultūrvēstures objekti
   
  Kalnamuiža
  Kalnsētas iela 24

  Pils celta 1872. gadā Kalnsētas parkā, Cieceres upes krastos. Tās kompleksā ietilpst arī kalpu māja, klēts un parks. Muižas pirmais īpašnieks bijis Geprgs fon Reke, kas dibinājis muižu ar nosaukumu Berghof - Kalnamuiža. Šodien muižā atrodas Saldus tehnikums.

   
  Saldus pamatskola
  Lielā iela 31/35

  Ēka celta 20. gs. sākumā un bijusi pirmā pilsētas skola, kurā mācības notikušas latviešu valodā, jo līdz pat 19. gs. beigām Saldū nebija valsts skolas, vienīgi privātskolas. Skolas tuvumā esošajā Pilsētas dārzā saldeniekiem visos laikos bijušas iemīļotas atpūtas un pastaigu vietas.
   
  Saldus Bērnu un jaunatnes centrs
  Lielā iela 3b

  Ēka celta 19. gs. beigās kā Sadraudzīgās biedrības nams. Savas darbības laikā biedrība būtiski ietekmējusi Saldus kultūras dzīvi - te rīkotas teātra izrādes, laicīgas mūzikas sarīkojumi un citi kultūras pasākumi. Biedrības rīkotajām teātra izrādēm dekorācijas savulaik gatavoja un priekškarus apgleznoja mākslinieks J. Rozentāls. No 1946. gada līdz 1992. gadam ēkā darbojās Pionieru un skolēnu nams, bet kopš 1992. - Bērnu un jaunatnes centrs.
   
  Valtera viesnīca
  Striķu iela 4

  Viesnīcas namu Saldū uzcēla namīpašnieks vācietis Kārlis Valters. Viesnīca un zirgu pasta stacija te darbojās jau 19. gs. beigās. Viesnīca bija iekārtota nama abos stāvos. Šobrīd ēkā atrodas veikali un dzīvokļi.
   
  Pasta ēka
  Kuldīgas iela 4

  Pirmie pasta stacijas Kurzemē ierīkoja zviedri 1632. gadā, un pasta staciju tīkls savienoja Rīgu ar Klaipēdu. Pasts Saldū darbojas kopš tiem laikiem, līdz 1892. gadam tam atrodoties dažādās Saldus vietās. Jaunā pasta kantora ēka tika uzbūvēta tikai 1926. gadā. Tās autors bija arhitekts no Rīgas - D. Zariņš. Pasta ēka ir iekļauta Valsts kultūras pieminekļu sarakstā.
   
  Cieceres internātpamatskola
  Kalnsētas iela 13

  Celta 1939. gadā kā Cieceres pagastskola. Bija uzcelts jauns un tam laikam moderns skolas nams, kam vēlāk piešķirti citi nosaukumi, bet savu skolas nama misiju tas veic vēl līdz šai dienai.
   
  Jāņa Vicinska lauksaimniecības mašīnu fabrika
  Skrundas iela 2
   
  Sākotnēji Jāņa Vicinska lauksaimniecības mašīnu fabrikas vietā atradusies mašīnu remontu darbnīcu. Vēlāk Jāņa Vicinska šloseru un mašīnu smēdei tika būvēta jauna ēka, kas bija paredzēta mašīnu remontiem, kā arī mašīnu un zemkopības rīku būvei, bet jaunajā ēkā tika ierīkota Jāņa Vicinska lauksaimniecības mašīnu fabrika ar čuguna un metāla lietuvi, zāģētavu un tvaika dzirnavām. Fabrika savas funkcijas pildīja no 1895. gada līdz 1940. gadam. Tajā laikā tā bija lielākā lauksaimniecības mašīnu fabrika visā Kurzemē. Ēka pārbūvēta 20. gadsimtā pēc Otrā Pasaules kara 50. līdz 60. gados. 
   
  Saldus brīvprātīgo ugunsdzēsēju biedrības ēka 
  Skrundas iela 28
   
  1877. gadā tika nodibināta viena no vecākajām Saldus biedrībām - Saldus brīvprātīgo ugunsdzēsēju biedrība un 1911. gadā uzbūvēts biedrības nams. Namā iekārtoja telpas ugunsdzēšamo rīku novietošanai un izbūvēja arī zāli ar skatuvi. Kā viens no iespējamajiem iemesliem biedrības dibināšanai minams 1869. gadā Saldū notikušais lielais ugunsgrēks, kas iznīcināja arī tolaik skaistāko Saldus ēku.
   

   
  Saldus novada pašvaldības aģentūra „SALDUS TŪRISMA INFORMĀCIJAS, KULTŪRAS UN SPORTA CENTRS”
  Adrese: Striķu iela 3, Saldus (ieeja no Kalpaka laukuma) Tālrunis: +371 63807443 E- pasts:

   

   
   

   
     

   
  Saldus novada pašvaldības aģentūra „SALDUS TŪRISMA INFORMĀCIJAS, KULTŪRAS UN SPORTA CENTRS”
  Adrese: Striķu iela 3, Saldus (ieeja no Kalpaka laukuma) Tālrunis: +371 63807443 E- pasts: