Svētdiena,  21. aprīlis,  2019
 
Vārda dienas:   Anastasija, Marģers
Saldus novads - MEDUS PILIENS KURZEMĒ
 
Šobrīd
°C
bezvējš
   

  Jaunauces pils lepojas ar divām pilnībā restaurētām telpām

  25. marts 2019, 10:58 2019 drukāt
  Īstenojot projektu "Restaurācijas darbi pakalpojumu kvalitātes uzlabošanai Jaunauces pilī", Jaunauces pils divas telpas - gleznu istaba un ēdamistaba ir atguvušas tādus interjerus, kādi tie bija 20. gs. sākumā.
   
  Atjaunota pēdējā muižas laiku interjera apdare, no laika, kad pilī tika veikti vērienīgi interjera atjaunošanas darbi Makša fon der Ropa vadībā. 

  Telpu atdzimšanas process bija ilgs un sarežģīts. Veikta telpu interjera izpēte, izstrādātas restaurācijas programmas, tās saskaņotas Valsts nacionālā kultūras mantojuma pārvaldē. Darbu gaitā, kā tas restaurācijas procesos mēdz bieži būt, atklājās, ka veicamie darbu apjomi ir daudz lielāki nekā sākotnēji plānots, piemēram, sienu un griestu apmetumu bojājumi. Veicot grīdas seguma atjaunošanas darbus, zem grīdlīstes atradām sākotnējā parketa fragmentus, kas ļāva precizēt parketa rakstu. Parketa atjaunošana bija sarežģītākais un laikietilpīgākais darbs. Telpās restaurētas krāsnis, logi, durvis, ēdamistabas dekoratīvie elementi - ciļņis un kolonnas. Telpas restaurācijas laikā bija atvērtas apskatei tūristiem. Viņiem bija interesanti ielūkoties restaurācijas gaitā un aprunāties ar restauratoriem.

  Jaunauces pils divas telpas - gleznu istaba un ēdamistaba ir atguvušas tādus interjerus, kādi tie bija 20. gs. sākumā. Tā ir pēdējā muižas laiku interjera apdare, pilī veikti vērienīgi interjera atjaunošanas darbi Makša fon der Ropa vadībā. Telpu atdzimšanas process bija ilgs un sarežģīts. Veikta telpu interjera izpēte, izstrādātas restaurācijas programmas, tās saskaņotas Valsts nacionālā kultūras mantojuma pārvaldē. Darbu gaitā, kā tas restaurācijas procesos mēdz bieži būt, atklājās, ka veicamie darbu apjomi ir daudz lielāki nekā sākotnēji plānots, piemēram, sienu un griestu apmetumu bojājumi. Veicot grīdas seguma atjaunošanas darbus, zem grīdlīstes atradām sākotnējā parketa fragmentus, kas ļāva precizēt parketa rakstu. Parketa atjaunošana bija sarežģītākais un laikietilpīgākais darbs. Telpās restaurētas krāsnis, logi, durvis, ēdamistabas dekoratīvie elementi - ciļņis un kolonnas. Telpas restaurācijas laikā bija atvērtas apskatei tūristiem. Viņiem bija interesanti ielūkoties restaurācijas gaitā un aprunāties ar restauratoriem.

  Paldies visiem, kas strādāja, lai telpas atdzimtu: Ojārs Grāvis, Agnese Gulbe (krāsns, ciļņu, kolonnu, griestu rozešu restaurācija). Māris Gulbis (logu un durvju restaurācija). Līga Jansone, Gundega Liepa(sienu dekoratīvās apdares atjaunošana), Gatis Pūpols (sienu, griestu un grīdu atjaunošana). Arhitektes Dzintra Putniņa un Ingrīda Leiba konsultēja un uzraudzīja darbus.

  Iegūta vērtīga pieredze telpu atjaunošanas darbu plānošanā, organizēšanā. Atjaunotās telpas tiks intensīvi izmantotas izstādēm un dažādiem pasākumiem. Pils apmeklētāji mums novēl iespējami ātrāk atjaunot arī pārējās telpas. Visi saprot cik nepiemēroti un sveši ir dažādo laiku uzslāņojumi pārējo telpu interjeros.
  Projekta
  mērķi:
  · Uzlabot pakalpojumu kvalitāti Jaunauces pilī, atjaunojot Latvijai nozīmīgu lauku kultūrvēsturisko mantojumu - Jaunauces pils divu telpu 19. gadsimta interjerus.
  · Nodrošināt telpu racionālu izmantošanu un saglabāt nākamajām paaudzēm nozīmīgu kultūras mantojumu.
  · Uzlabot pagasta iedzīvotāju dzīves vidi, veicināt estētisko audzināšanu, piederības, lepnuma un atbildības jūtu veidošanu pagasta cilvēkos. Popularizēt labās prakses piemēru pareizai pieejai vēsturisko ēku atjaunošanā un izmantošanā Saldus novadā un Latvijā.
  · Veicināt Jaunauces pagasta kultūras kapitāla ilgtspējīgu un integrētu izmantošanu.

  Paldies finansētājiem: Eiropas lauksaimniecības fondam lauku attīstībai, Valsts kultūrkapitāla fondam un Saldus novada pašvaldībai!

  Projektu īstenoja biedrība "Mēs - Jaunaucei".
  Informācija pārpublicēta no: https//www.facebook.com/JaunaucesPils/
   
  Saldus novada pašvaldības aģentūra „SALDUS TŪRISMA INFORMĀCIJAS, KULTŪRAS UN SPORTA CENTRS”
  Adrese: Striķu iela 3, Saldus (ieeja no Kalpaka laukuma) Tālrunis: +371 63807443 E- pasts:

   

   
   

   
     

   
  Saldus novada pašvaldības aģentūra „SALDUS TŪRISMA INFORMĀCIJAS, KULTŪRAS UN SPORTA CENTRS”
  Adrese: Striķu iela 3, Saldus (ieeja no Kalpaka laukuma) Tālrunis: +371 63807443 E- pasts: