Ceturtdiena,  21. marts,  2019
 
Vārda dienas:   Benedikts, Dzelme, Una, Unigunde
Saldus novads - MEDUS PILIENS KURZEMĒ
 
Šobrīd
°C
bezvējš
   

  Idejas atpūtai dabā un kultūrvēstures iepazīšanai Saldus novadā

  17. augusts 2018, 09:02 2018 drukāt
  Saldus novada Lietuvas pierobeža ir īpaši bagāta ar dabas un kultūrvēstures vērtībām. Ikviens dabas baudītājs, kas novērtē mierīgu un izzinošu brīvā laika pavadīšanu, aicināts apmeklēt Kalnu dabas taku Nīgrandes pagastā un izstaigāt Ezeres ievērojamākas vietas, dodoties "Pa sentēvu pēdām".
   

  Kalnu dabas takas garums ir 1,5 km, tā sākas pie Kanavišķu ūdenskrātuves slūžām un ved gar Loša upi. Takā izvietotas norādes un informācija par apskates objektiem - brūnogļu transportēšanai izveidoto dzelzceļa uzbērumu, zilā māla stāvkrastu un Airīšu dižakmeni.
   
  Dabas takā iekārtotas vairākas atpūtas un skatu vietas, viena no tām atrodas pie dižozola. Taka ir piemērota gan nesteidzīgām pastaigām, gan pārgājieniem - apmeklētāju ērtībām ir izveidotas laipas, tiltiņi un stāvākās vietās arī kāpnes. Takas galā ir iekārtota ugunskura vieta un nojume piknikam. 

  "2015. gadā vietējo iedzīvotāju veidotā taka vijās gar jaukas un akmeņainas upītes krastu. Takā izveidoti mīklu minēšanas stendiņi, kuri patiks bērniem. Pa ceļam vairāki jauki pikniki. Taka sākas pie slūžām, kur iespējams novietot auto. Taka ir lineāra, atpakaļ ceļš daļēji ved pa to pašu maršrutu, taču tā kā taka nav ļoti gara, ir interesanti.  Ļoti patīkami bija redzēt, ka kāds tik ļoti centies un iekārtojis veselu nelielu pārgājienu, padomājis par mīklām bērniem un ierīkojis dažādas atpūtas vietas un trepītes. Redzams, ka dažas no vietām vēl top, vēl nebija gatavs tilts uz vienu no papildus piknika vietām. Apmeklējām arī avotiņu, uz kuru ved papildus takas atzars, taču kā likās, avotiņš šobrīd nedaudz izžuvis.  Interesanti bija minēt mīklas par dažādiem takā sastopamiem augiem, taču varbūt interesanti būtu arī turpat netālu kāds stends par šo augu, jo, domāju, ka daudzi nezin kas ir mugurene vai čūskoga. Visā ziņā taka bija patīkams pārsteigums." (Dodies.lv, 2016., https://dodies.lv/lv/obj/kalnu-dabas-taka.html)
   

  Dabas un vēstures taka "Pa sentēvu pēdām" aicina izzinoši izklaidējošā piedzīvojumā, soli pa solim iepazīstot senatnes elpu apdvestus vēsturiskus un reizē mūsdienīgi funkcionējošus objektus Ezeres muižas kompleksa teritorijā, veldzējoties Lielezeres parka romantikā, uzklausot noslēpumainus stāstus un senas leģendas, kā arī atvelkot elpu īpaši iekārtotās atpūtas vietās!

  Ezeres vārds vēsturē pirmo reizi minēts jau ar 1230. gadu. Tagadējā Ezeres teritorija pēc Livonijas Ordeņa valsts likvidēšanas ap 1561. gadu kļuva par Kurzemes hercoga Gotharda Ketlera īpašumu. No 1793. gada muižas īpašnieki mainās, līdz 19. gs. otrajā pusē tā nonāk barona Gustava fon Nolkena īpašumā un paliek līdz pat agrārajai reformai, t.i., līdz 1920. gadam. Ezeres muižas kompleksā ietilpst arī muižas zirgu staļļi ar noslēgtu pagalmu vidū. Staļļu ēkas izceļas ar savu arhitektūru. Celtas ampīra stilā, pielietojot triumfa arku motīvus un doriskās kolonnas.
   
  Lielezeres parks atrodas Vadakstes upes krastā. Parks izveidots 19. gs. pirmajā pusē. Tas aizņem 24.1 ha lielu platību. Estrādes rajonā skaistas lazdas, sorbārijas, spirejas, filadelfi, rietumu pusē paveras skats uz lapegļu grupu. Vadakstes palienē aug lieli grimoņi, kam ziemas beigās un pavasarī ļoti skaisti sarkani zari. Avotiņš – no kura pa ozolkoka cauruļvadu ūdens tika nogādāts uz muižas pils ēku. Kad esi veldzējis slāpes pie avotiņa, īpaša būs tikšanās ar "Vadakstes valdnieku”, sirmo dižakmeni parka DR daļā, tā augstums 4.2 m. Muitas māja, kurā 1945. gada 8. maijā tika parakstīts ,,Kurzemes katlā” ielenktā vācu karaspēka kapitulācijas akts. Ezerē faktiski beidzās otrais pasaules karš. 

  Gūsti prieku, ko piedāvā jaunas atklāsmes un emocijas, ,,laipojot” pa sentēvu pēdām!
   
  Takas
  Takas "Pa sentēvu pēdām" shēma
  Saldus novada pašvaldības aģentūra „SALDUS TŪRISMA INFORMĀCIJAS, KULTŪRAS UN SPORTA CENTRS”
  Adrese: Striķu iela 3, Saldus (ieeja no Kalpaka laukuma) Tālrunis: +371 63807443 E- pasts:

   

   
   

   
     

   
  Saldus novada pašvaldības aģentūra „SALDUS TŪRISMA INFORMĀCIJAS, KULTŪRAS UN SPORTA CENTRS”
  Adrese: Striķu iela 3, Saldus (ieeja no Kalpaka laukuma) Tālrunis: +371 63807443 E- pasts: